Írta: Krausz Andrea
A kisgyerekes szülők nagy része ismeri a gyomor gombóccá formálódásának folyamatát, mikor úgy egy perccel indulás után (a sarki kisbolt magasságában) és kettő-nyolc órával az út vége előtt (egy-két oktávval a normál hangszín felett) felharsan a jól ismert kérdés: Mikor érünk már oda?
Igazán szerencsés az a család, aki megengedhet magának egy klassz, nyaralós hetet és nincs más problémája, minthogy a kölykök nehezen viselik az autóutat. Mégis érdemes felkészülni erre a problémakörre, hiszen mi sem hiányzik kevésbé a hőn várt szabi első napján, mint egy idegösszeomlás szélén álló, ordítozó szülőpár és néhány agyonsírt szemű kisgyerek a csokival összekent autóban. Összegyűjtöttünk néhány tippet a túléléshez.
Tervezgetés, álmodozás együtt
Ez persze nem a kétévesek ügye, de már egy öt-hatéves nagyon boldog lesz, ha együtt nézegetitek a térképet és ő is felfedezheti, hogy merre tart az utatok. Nézegessetek brosúrákat, vagy a neten képeket a nagy kaland előtt, így sokkal érthetőbb lesz a cél, amiért azt a végtelennek tűnő utat meg kell tenni.
Sűrű, rövid pihenők utáni újjászületés
Bár ésszerűnek tűnik lenyomni az utat egyhuzamban, a kisgyerekek 1,5-2 óránál nem tudnak többet ülni egy helyben (tisztelet a kivételnek!). Ha van rá lehetőség érdemes füves terület mellett megállni. Vigyünk magunkkal egy kis labdát, frizbit és szakítsuk ki a kicsiket a nyűglődés állapotából. Egy kör szaladgálás és egy pohár üdítő sokat jelenthet mindenkinek. A legkisebbeknek bedobhatunk egy pokrócot, jó idő esetén kinyújtózhatnak ők is néhány plüss társaságában. Érdemes érdeklődni az ismerősöknél is: hol, milyen pihenőhelyek várhatóak az útvonalunkon. Például Horvátországban szinte az összes benzinkút mellett található játszótér, ami igazán gyerekbarát gondolat.
Egy kistáskányi szórakoztatás
Minden gyereknek rakjunk össze egy kis hátizsákot a kedvenc játékaival. Lehet benne színesceruza papírral, kis képeskönyv, matricázós füzet, mágneses játék, fűzögetős játék, kamion sok kisautóval megtöltve, vagy baba babaruhákkal. A lényeg az, hogy sokféle dolog legyen, így mikor a kisded elunja az egyiket, máris előhúzhat valami mást. Ha többen vannak lehet cserélgetni (vagy veszekedni…de ez már egy másik kedves történet).
Szóbeli játékok sok türelemmel
Ha még győzzük türelemmel, akkor jöhet a barkochba, vagy annak a butított verziója a fiatalabbakkal. Gondolunk valamire, körbeírjuk négy-öt mondattal és a kicsi kitalálja az alapgondolatunkat. De játszhatunk „fekete-fehér-igen-nem” játékot is. Itt a lényeg, hogy az egyik fél nem mondhatja ki a párbeszéd során a négy ominózus szót. Ha mégis megteszi, veszít. Játszhatunk igaz-hamis játékot is, amiben mi felnőttek mondunk állításokat, majd a gyerek eldönti, hogy melyik igaz. De figyelhetjük a környezetünket is a kisebbekkel. Például számoljuk a fehér autókat, vagy keressük a legmagasabb fákat….
Teljes szórakoztató üzemmódra kapcsolva
Ezt már csak a nagyon elvetemültek csinálják, nyugi! Ujjbábbal mesélhetünk, új mondókát-, dalt is taníthatunk, vagy megtaníthatjuk a gyereket kánonban énekelni. Szimplán mesélhetünk, vagy meseláncot játszhatunk, azaz a gyerek saját maga fűzi tovább a mesét bizonyos fordulópontokon. De legyünk őszinték mindezt nem lehet a végtelenségig űzni.
Azok a csodálatos gépek!
Készüljünk előre a megfelelő formátumokkal, netre ne számítsunk feltétlenül, mert az bármikor csődöt mondhat. Hallgathatunk és nézhetünk is meséket. Sokszor beválnak a folytatásos mesék, mint például a Kököjszi és Bobojsza, vagy az Óz, a nagy varázsló; a folytatás izgalma tovább fenntartja a figyelmet is.
Színes, finom nassolnivalók
Rakjunk össze egy hűtőtáskányi, izgalmasnak látszó ennivalót, hogy ne kelljen a benzinkúti édes kekszre hagyatkoznunk egész úton (persze beszerezhetünk azt is pluszban). Felvágott alma, szilva, sajtkockák, pici kolbászkák, főtt kukorica, mazsola, kicsi sós kekszek mind jó választások lehetnek. Fő a változatosság! Persze nem pont az utazás napján kell bevezetnünk az egészséges életmódot, de mindnyájan ismerjük azt a kellemetlen, ragadós érzést, ami az egész napos autóbanülős édességevést követi. Jó ha megengedhetünk magunknak egy főétkezést valahol, de ha nem akarunk erre költeni, akkor is álljunk meg piknikezni főétkezés gyanánt. Az evés témában apa tűrőképességén is sok múlik. A tapasztaltabbak már le is szervezték a nyaralás utáni autótakarítást, így kevésbé borulnak ki egy-két autóhuzatot díszítő zsírfolt, vagy az ülés redőibe ágyazott morzsakupac miatt.
Mindig legyen az utazásban alvásidő is!
Ez persze evidens, de érdemes jól kifárasztott gyerekekkel útnak indulni. A déli vagy a koraesti indulás ideális lehet. Egy pohár tej, vagy gyümölcstea is nyugtatólag hathat.
Amikor alszanak, akkor a legcukibbak…
Jöhet a jól megérdemelt csönd, zúzós zene, hírek, vagy csak néhány mondat a párunkkal valamiről, amit mindig elfelejtünk megbeszélni a bármikor újraindítható szórakoztató üzemmód miatt. Ezekben az áldott pillanatokban nem érdemes veszekedni.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: