Gyerekeink köthetnek életre szóló barátságot egymással, de lehetnek esküdt ellenségek is. Mindez nagyon nagyrészt a szülők hozzáállásán, a gondos nevelésen múlik, a felelősségünk tehát óriási. Mindenekelőtt le kell szögeznünk: a testvérféltékenység egy természetes érzelmi állapot és minden normális család velejárója. Mégis az egyik legnagyobb stresszforrás egy szülő életében, ha a gyerekeit veszekedni látja vagy hallja.
Sokat tehetünk azért, hogy gyerekeink jó testvérek legyenek egy életen át. Tartsuk szem előtt, hogy a szülők osztatlan figyelme kincset ér. Amikor kistestvér érkezik a családba, nehéz elfogadnia a nagyobb gyereknek vagy gyerekeknek, hogy kiesnek a figyelem középpontjából. További testvérféltékenységhez vezethet a gyerekek pozíció szerinti megkülönböztetése. Nem jó, ha a legnagyobb gyerek olyan feladatokat és ezzel együtt felelősséget kap, amely nem neki való (pl. a kisebb gyerekről való majdnem teljes körű gondoskodás). Az sem szerencsés, ha a kisebb gyereknek folyamatosan arról szól az élete, hogy “utolérje” a nagyobb testvérét.
Pontokba szedtem néhány praktikus tanácsot, amelyek megkönnyíthetik a többgyerekes szülők életét:
5 tipp, amivel csökkentheted a testvérek konfliktusait
-
Ne hasonlítgasd a testvéreket egymáshoz, és főleg ne legyen “bezzeg” gyerek a családban.
-
Kerüld azokat a helyzeteket, amelyek bűntudatot ébresztenek a testvérekben. Semmi baj nincs azzal az érzéssel, amikor a nagytesó meg akarja ütni a kistesót, de szülőként mindenképp meg kell akadályoznunk ebben.
-
Mindegyik gyermekedben találd meg azt az egyedi, pozitív tulajdonságot, képességet, ami rá jellemző és ezt gyakran erősítsd meg benne.
-
Dícsérd meg a gyerekeket akkor, amikor nem veszekednek, csak úgy “jól elvannak”. Az időben adott pozitív visszajelzés kincset ér.
-
Dícsérd meg őket másoknak is, hogy olyan jó kis játékokat találtak ki együtt. Fontos, hogy a gyerekek fültanúi legyenek a dícséretnek.
Hogyan reagálj helyesen, ha veszekednek a gyerekeid?
-
Várj egy kicsit! A gyerekek sokszor maguk is megtalálják a probléma megoldását.
-
Mielőtt elfajulna a helyzet, válaszd szét és különítsd el őket, amíg megnyugszanak.
-
Tanítsd meg őket kompromisszumot kötni és tárgyalni. Vezesd rá őket, hogyan lehet megoldani egy helyzetet úgy, hogy mindenki elégedett legyen.
-
Figyelj arra, hogy minden gyerekre ugyanazok a szabályok vonatkozzanak, pl. nem szabad ütni egymást, csúfolódni, a másik tulajdonában kárt tenni, stb.
Csak növeled a feszültséget, ha…
1. Döntőbíróként megpróbálod kideríteni, hogy ki kezdte.
2. Hibáztatod az egyiket, védelmezed a másikat. Ne feledd: ketten kellenek ahhoz, hogy egy konfliktus kialakuljon.
3. Elutasítod vagy elnyomod a gyerek dühös érzéseit. Ezek az érzések is hozzá tartoznak emberi létünkhöz, de fontos, hogy szabályozni tudjuk őket.
4. Megoldod helyettük a problémát.
Végezetül egy gondolat, amit a négy gyerekes barátnőm osztott meg velem bíztatás képpen: a gyerekek feltétel nélkül szeretik minden családtagjukat, ezt a velük született jótulajdonságot kell megőrizni bennük. Nem olyan bonyolult ez: csak szeresd mindegyiket nagyon és merj bízni a képességeikben!
Írta: Hovanyecz Teréz
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: