Tisztelt Hölgyek és Urak! Mi a véleményük az emancipációról és az elemi udvariasságról? Mehet-e egyik a másik rovására? Mondom hozzá a sztorit.
Egy kellemesen induló munkanapon a férfi vásárló betér az egyik élelmiszerüzletbe. Hamar bepakol kosarába és a kasszához indul. Mindenki siet, még az is, aki nem munkába megy. Ezért mindenki az óráját nézegeti sorban állás közben, és nagyokat fújtat. Persze, nyilván azt gondolják, milyen lassú már a pénztáros. Ki kéne rúgni. Az üzletvezetés azonban kapcsol, és kinyit egy másik kasszát is. Mintha egy tömegoszlató gombot nyomtak volna meg, a működő pénztártól vadul rohanni kezdenek az új kasszához. Férfi vásárlónk előtt egy női vásárló áll. Ahogy bemondják, mehetnek a ketteshez is, sarkon fordul, és átvágtat a férfi vásárlón, akit közben a rágógumis pultnak lök. A férfi méltatlankodását a többi vásárló jogosnak ítéli, de a nő kikéri magának, és felcsattanó hangon reklamál: udvariasságról nem hallott még?
Kérdéseim a következők:
1. Létezik olyan íratlan udvariassági szabály, ami felülírja a sorban állást? Tehát, ha a sorba beáll egy nő, egy idős, egy idős nő, egy nő gyerekkel, egy idős nő gyerekkel, a férfiaknak a pénztárnál előre kell engedni őket, akárhányan is vannak? És ha kinyit a kettes kassza, a férfiaknak félre kell ugrani előlük, hogy ők érjenek előbb oda?
2. Miről szól a női emancipáció? Hogy a nőket is ugyanazok a jogok illessék, mint a férfiakat? Minden téren? Vagy csak azokon, amelyeket ők szeretnének? A sorban állás hova tartozik?
3. Ki dönti el, mikor kezeljünk egy helyzetet az emancipációra hivatkozva? Bízzuk a megérzésünkre?
4. Lehetséges, hogy az udvariasságnak több válfaja van? Nőkkel szemben, idősebbel szemben, főnökkel szemben, mesterrel szemben? Vagy az emancipáció arról is szólna, hogy kizárólag ember és ember közötti udvariasság és tisztelet létezik? Akkor azzal szemben is udvariasnak kell lenni, aki a sorban mögöttünk áll, és ezért akadályoz a kettes kasszához jutásban?
5. Van-e értelme a férfi emancipációt feszegetni? Például ők miért nem kaphatják meg az asszisztensi állást? Miért a nagy mellű, tűsarkon topogó, friss diplomás lányra esik a választás? Miért mennek később nyugdíjba? És miért mindig a női ruhaosztály a nagyobb? Jaj, de buta vagyok, de hiszen azt is a férfiak döntik el…
Szerző: F.T.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: