Írta: K.A.
Már lefekvéskor elönt a depresszió: túl kell élned a következő napot is a munkahelyeden. Annyi mindennel szívesebben töltenéd azt a 9 órát. Érdemes a boldogságot munka közben hajszolni?
Amikor nincs opció
Katát a játszótérről ismerem. Nappal könyvelőként varázsolja Excelben az oszlopokat. Rajong a DIY tevékenységekért, éjszakánként teafilter-tasakokból készít mandalákat és szétrongyolódott ruhákból varr táskákat. Egyedülálló anyukaként érthető, hogy nem meri otthagyni a biztos megélhetési forrását.
Félutas megoldás
Egy rokonom sikeres fogorvos. A két kezével több házravalót keresett már össze. Gyerekkora óta festőművész szeretett volna lenni. Csodálatosan rajzolt néhány éves korától, ám egy fogorvos dinasztia utódjaként, realista szülők mellett szóba sem jöhetett a léha művészlét. Nem mondható boldogtalannak, sosem voltak anyagi problémái, a kézügyessége miatt válhatott jó fogorvossá és néhány éve hobbifestőként éli ki a régi vágyait.
Akinek összejött
És végül a szomszéd Anna, aki vállalta a kudarc kockázatát. Neki bejött, igaz nem volt választása, kirúgták a titkárnői állásából, így kezdett a szenvedélyének, a gyerekfotózásnak élni. Mára komoly neve van a szakmában, pedig a tágabb környezete nem biztatta, nem hitt benne.
Mi a jó döntés?
Néhány kérdés, amit érdemes feltenned magadnak, ha megcsömörlöttél, de van egy titkos vágyad.
- Biztos, hogy nem veszítené-e el a varázsát a hobbid, ha éjjel-nappal azt kéne csinálnod?
Egy szakács barátom egy ideje már nem főz otthon és a munkahelyén sem érzi jól magát. Azelőtt rendszeres vendégei voltunk a többfogásos vacsoráin.
- Van-e olyan létező cég, vagy vállalkozó, akinek pont a te szenvedélyed válna a hasznára?
Ha nem vagy vállalkozó típus, akkor ez lesz az első lépés. Például egy ismerősöm, aki rajong a filmekért, megkeresett egy tévécsatornát és meggyőzte őket arról, hogy ott a helye. Azóta járja a külföldi filmvásárokat és a munkája a filmnézés.
- Ez tényleg csak egy hobbi, ami boldoggá tesz, vagy el tudnád adni, valaki másnak is?
Például remekül megtervezed a saját lakásbelsőtöket, a saját ízlésed szerint, de képtelen vagy más szemével látni a dolgokat, valaki más stílusában tervezni. Viszonylag könnyű megítélni, mi a valóság. Csinálj mini kutatást, tegyél egy próbát az ismerőseiddel!
- Van-e elég pénzed az indulásra és az akadozó eladási időszakokra?
Ezt nem kell magyarázni. Induló tőke nélkül nagyon kevés ötletbe vághatsz bele. Lehet az a félretett pénzed vagy bármilyen formában kapott hitel, de minimális befektetést (anyagit és időbelit) minden saját ötlet megkövetel. Ha másért nem, hát valamiből kell élned, amíg nem hoz pénzt a hobbid.
- Van-e elég kapacitásod a hobbid mellett, a vállalkozáshoz kapcsolódó adminisztrációra, pénzügyi dolgokra, marketingre és az eladásra?
Fura kérdés, de sokszor bele sem gondolunk, hogy mennyi időt elvesz egy honlap karbantartása, a közösségi oldal frissítése, a havi könyvelés és a vevőkkel való kapcsolattartás. És akkor még nem szóltunk arról, hogy vajon bírod-e cérnával a szeszélyes partnerekkel és vevőkkel való kommunikációt. Jó ötlet, ha többen összeálltok és le tudjátok osztani a feladatokat.
- Mitől egyedi, amit csinálsz? Miért ne valaki másét vegyék meg?
Nem szabad megijedni, mindig kitalálhatsz valamit, amitől a tiéd jobb lesz mint a másiké, csak légy tisztában a versenytársaiddal. Mert azok ugye mindig vannak valamilyen formában.
Például az egyik levesező hely nem ad olcsóbb, vagy finomabb levest a másiknál, viszont saját készítésű friss bagettből készült szendvicset ad menüben.
+1 Elég kitartó vagy?
Ne maradj a földön egy ütés után!
A legtöbb sikersztori kudarcokkal és visszautasításokkal indul. Nem kell sokat magyarázni J.K Rowling történetén, aki családi tragédiák és visszautasítások sorozata után tudta megjelentetni az első Harry Potter kötetet.
“Lehetetlen úgy élni, hogy néha ne vallanánk kudarcot, hacsak nem élünk annyira óvatos életet, hogy az már szinte nem is nevezhető életnek, ám ebben az esetben ez lesz a legnagyobb kudarcunk.”
J.K. Rowling
Kommentek