pamlag

Szülnél hipnózisban?

Írta: Kiss Henrietta 

Mongan-módszerrel lehetséges!

hipnoszülés módszere azon az hiten alapul, hogy minden gyermek képes a gyengédség, a nyugalom és az öröm hangulatában világra jönni. A Mary Mongan nevéhez fűződő, az ötvenes évektől kidolgozott technikarendszer ma már az egész világon bejáratott programmá nőtte ki magát. Az ősi női tudáson alapul és visszaadja az anyáknak a hitet, hogy bárhol, bármilyen körülmények között a legjobbat hozzzák ki magukból és a szülésükből – mondja Kuharcsik Réka HypnoBirthing® szülésfelkészítő, (HTIA) hipnoterapeuta, mentálhigiénés segítő.

kuharcsik_reka

Kuharcsik Réka HypnoBirthing® szülésfelkészítő, (HTIA) hipnoterapeuta

A legtöbb ember tart a hipnózistól, de a szakember eloszlatja a sokakban tévesen élő, negatív képet. – A hipnózis is természetes tudatállapotunk, mindannyian nap mint nap spontán megéljük, például ha elbambulunk vagy ábrándozunk. Normál élethelyzetben az agyunk béta agyfrekvenciás tartományban mozog, amikor elkezd elcsendesedni az elme, relaxált alfa állapotba jutunk. Ha még mélyebb szintekre kerülünk, megközelíthetjük az alvási (théta és delta) fázisokat, de még mindig teljesen a tudatunknál vagyunk. Ezt hívjuk hipnotikus transzállapotnak. Én ennek az eléréséhez segítem az anyukákat. Fontos hangsúlyozni, hogy mindez csak nyitott, együttműködő személlyel jöhet létre, akaratán kívül senki sem hipnotizálható. Tehát minden hipnózis egyben önhipnózis is.

A szülés önmagában is egyfajta transzélmény

Ha a vajúdó nő felismeri ezt az állapotot, sőt, egyre mélyebbre juttatja magát benne, jóval könnyedebbé, örömtelibbé és több órával rövidebbé válhat az egész vajúdási folyamat. Ebben a nyugodt, ellazult állapotban a fájdalmak is jelentősen csökkennek, vállalhatóvá válnak. Elhagyható az érzéstelenítés, leggyakrabban a gátmetszés is. A hipnoszülés tanfolyamon a kismamák mélyrelaxálást, speciális légzőgyakorlatokat, vizualizációs technikákat tanulnak és azt, hogyan vegyék fel a kapcsolatot babájukkal mind fizikailag, mind mentálisan. Megismerik a szülés teljes folyamatát, és azt is, hogy a félelem mennyire negatív hatással lehet rá. A megszerzett tudást a tanfolyamon kívüli további relaxációs alkalmakon és otthon is gyakorolják, elmélyítik. A kicsi érkezésekor pedig ehhez a technikarendszerhez, egyfajta mankóhoz nyúlnak vissza. Ha pedig az édesapa vagy más kísérőtárs bekapcsolódik a felkészülésbe, csodálatos kötődési élményben kovácsolódik össze a pár.

Ahogy mindenki képes aludni, úgy relaxálni is. Van, akinek több időre van szüksége, hogy elsajátítsa, mert feszesebb, szorongóbb vagy tele van félelemmel. Éppen ezért ajánlom a tanfolyam elvégzését a 6-7. hónaptól, hogy bőven maradjon idő felkészülni, lelkileg megnyugodni és valóban élvezni az áldott állapotot.

A Mongan-módszer nem foglal állást a kórházi vagy otthonszülés mellett, hiszen csakis az édesanyáról és a babáról szól. Annak ellenére, hogy Magyarországon a szülés leginkább kívülről irányított, medikalizált folyamat, az orvosok és a szülésznők táborában is egyre többen vannak, akik létjogosultságát elfogadják és jó szívvel ajánlják.

 

Egy hipnobaba: Csenge születése

Csenge öt héttel ezelőtt hipnoszüléssel jött világra. Édesanyja, Szabó-Varga Melinda a 26. héten kereste fel a hipnoterapeutát, miután egy kisfilmben hallotta későbbi orvosa meggyőző előadását az örömteli szülésről. – Elsősorban az vezérelt, hogy kapcsolatot teremtsek a babámmal. Másrészt elég stresszelős vagyok, a tanfolyamra azért is jelentkeztem, hogy megtanuljak egy olyan technikát, amivel ellazulhatok, kikapcsolhatok és csak magamra és a kicsire figyelhetek. Nem a fájdalomtól féltem, inkább a lehetséges komplikációktól, például a koraszüléstől valósággal rettegtem. A terhesgondozáson a fehér köpeny puszta látványától is felment a vérnyomásom, és izgultam a kórházi kiszolgáltatottság miatt is – meséli Melinda. – A felkészítésnek köszönhetően tudtam, mi vár rám a szülőszobán, minden egyes mozzanatot átbeszéltünk. Elsőre nem ment, de sok gyakorlás után megtanultam mélyrelaxálni. A meditációk alkalmával a kislányunk folyton mocorgott, fészkelődött, amit én mindig pozitív megerősítésnek vettem. Mivel apás szülésre készültünk, férjem, Bence is eljött velem a szülésfelkészítő tanfolyam egyik foglalkozására. Racionális ember révén nem igazán tudott mit kezdeni a gyakorlatokkal, és bár engem mindenben támogatott, éreztem szkeptikus a módszer hatékonyságával kapcsolatban. Ennek ellenére élesben kiválóan alkalmazta a tanultakat és ma is azt mondja, hogy ez volt az egyik leghasznosabb kiadás a terhességgel kapcsolatban.

vargamelinda_csenge2

Melinda és Csenge

Mindig azt képzeltem, hogy a kislányunk éjszaka fog megérkezni, mert akkor van a legnagyobb csend és nyugalom. Így is lett. Éjjel 2-kor, amikor a szülészorvos először megvizsgált már négy ujjnyira tágultam, és azon csodálkozott, hogy nincsenek fájdalmaim. Zenét és meditációt hallgattam, énekeltem, labdán ringatóztam, Bence masszírozott, simogatott. A kicsivel végig beszélgettem, biztattam, hogy ne féljen, itt kint szeretettel várjuk. A hullámzások ideje alatt elképzeltem egy lufit a hasamban, ahogyan felhúzza a méh izmait, majd finoman lefelé tolja Csengét a szülőcsatornán, illetve azt, ahogyan a méhszáj tágul és egyre puhább, lazább lesz. Amikor az ágyra feküdtem, már látszott a kis feje búbja. A kitolási szakasz 5-10 perc lehetett, de nekem csak néhány percnek tűnt, hiszen megszűnt körülöttem a tér és az idő. Lányunk kis fájdalommal, gátvédelemmel született, és amikor lesétáltam a szobámba, mosolyogva integettem az ügyeletes szülésznőknek, akik elképedve néztek rám. Ma is pontosan emlékszem az orvosom és a bába szavaira: nevezze ezt hipnoszülésnek vagy bármi másnak, nekünk is felejthetetlen élmény volt. Ha a jövőben családbővítést tervezünk, biztos, hogy a tanultakat már a fogantatástól alkalmazom.

 

Mit mond a szülész-nőgyógyász? 

– A sikeres szülésnek vannak élettani, anatómia feltételei, ezek ellenőrzésére van jelen a szülészorvos és a szülésznő. De legalább ennyire fontos a kismamák és kispapák mentális-lelki felkészülése a várható folyamatra. A szülést nem túlélni, végigszenvedni kell, hanem egy gyönyörű, természetes folyamatként megélni. Ma az anyákban erősíteni kell a hitet, hogy külső segítség helyett saját magukra támaszkodva képesek életet adni – mondja Dr. Bardóczy Zsolt szülész-nőgyógyász. – Egy szülés akkor szép, ha méltósággal és kulturáltan történik. A természetes szülésben hagyjuk az anyákat kibontakozni, a maguk útján járni azokon a kereteken belül, ameddig a szülés biztonságos. A saját ritmusukban szülő nők mellett a segítő személyzetnek az az egyetlen feladata marad, hogy háttérbe húzódva, szeretettel és türelemmel figyelje a folyamatot. Tapasztalataim szerint szinte soha nem kell beavatkozni.

drbardoczy_zsolt

Dr. Bardóczy Zsolt szülész-nőgyógyász 

A hypnobirthing elmélyült ismerete szabadságot és függetlenséget ad az édesanyáknak, akik egyébként rendkívüli ki vannak szolgáltatva a segítő személyzet emberségének és tapasztalatának. A megtanult és elmélyített technikarendszerrel még az erre kevésbé fogékony társaságban is képesek saját lelkük szerint alakítani a szülésüket, persze a természetesség határain belül. A hipnoszülő kismamák érezhetően nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak mint a tréninget nem végzett társaik. Hosszadalmas, nehéz szülésnél is összerendezettebbek, és nemcsak ők, de a családtagjaik is együttműködőbbek. Fájdalomcsillapítás nélkül és gátvédelemmel szülnek.

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!