pamlag

A pénz tényleg nem boldogít?

Írta: Kiss Henrietta

Elégedettebb leszek, ha hozzámegyek a nagy őhöz? Ha megszületnek a gyerekeink? Ha előléptetnek? Ha megnyerem a lottóötöst? Az utóbbi évek kutatásai szerint mindezek nem garantálnak boldogságot. De akkor mi a titok? Szondy Máté boldogságkutató segít megfejteni nekünk.

Számtalan könyv, cikk, honlap és tanfolyam hirdeti a boldogság receptjét, sajnos mégsincs olyan biztos módszer vagy technika, ami válogatás nélkül mindenkit boldoggá tenne. Sőt, rengeteg olyan téves elképzelés él bennünk, amely nincs összefüggésben az örömteli élettel – mutat rá Dr. Szondy Máté pszichológus, akivel a boldogság nyomába eredtünk.

Flock_of_Seagulls_(eschipul)

A körülmények hatalma?

1. Gyakori tévhit, hogy a nehéz gyermekkor boldogtalan élethet vezet. A korai érzelmi elhanyagoltság, a fizikai vagy szexuális bántalmazás, a szülő alkohol- vagy droghasználata, illetve kontrollálatlan dühkitörései valóban befolyásolják, mennyire lesz valaki felnőttként boldogtalan. De a kutatások szerint az így felnövők hatvan százaléka később mégis boldognak és elégedettnek vallja magát. A bennük kifejlesztett lelki rugalmasság, a reziliencia képessége inkább erősíti a személyiségüket, és ezáltal hatékonyan küzdenek meg a későbbi nehézségekkel. 

2. Egy másik általános vélekedés az, hogy a velünk történő pozitív vagy negatív események felelősek az általános jó kedélyállapotunkért. Erre Philip Brickman pszichológus harminc évvel ezelőtti vizsgálata cáfol rá. Ő arra volt kíváncsi, hogy egy kiugróan magas lottónyeremény vagy egy bénulást okozó baleset hogyan hat a hangulatunkra. Kutatása látványosan igazolta az ember rendkívüli adaptációs képességét: szinte bármilyen kellemes, sőt euforikus vagy kellemetlen, tragikus életeseményhez is átlagosan négy hónap alatt alkalmazkodunk, és a boldogságszintünk visszatér az eredeti állapotára. Éppen ezért akik a boldogságukat csak a pozitív ingerek és történések által szeretnék fenntartani, hamar az úgynevezett hedonista taposómalomban találhatják magukat, hiszen folyton újabb és újabb izgalmas örömforrásokra lesz szükségük.

3. Elcsépelt közhelyünk, mely szerint a pénz nem boldogít, a pszichológiai vizsgálatok tükrében azonban így hangozna helyesen: a pénztelenség boldogtalanná tesz, a pénz nagyon picit boldogít. Vagyis a rendkívül alacsony jövedelemszint megnöveli a boldogtalanság valószínűségét, de ha átlagos anyagi szinten élünk, annak javulása, például ha fizetésemelést vagy prémiumot kapunk, nem garantál hosszú távon magasabb boldogságszintet.

 

Legboldogabb emberek a földön 

A Forbes magazin évente listát készít a világ multimilliárdosairól, akik az űrutazástól kezdve a luxusjachton át egy trópusi szigetig szinte mindent megvásárolhatnak maguknak. Ennek ellenére ők sem vallják magukat boldogabbnak az amerikai átlagemberekhez vagy a Grönlandon élő inuit indiánokhoz képest, sőt az afrikai maszájokat is csak kis mértékben előzik meg. 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!